Jak wierzyć w trudnych czasach - ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

Dostępność: brak towaru

Idą trudne czasy dla Kościoła. Już są. Chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Trzeba się natomiast do tego przygotować.

Temu właśnie miały służyć rekolekcje ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego, przeprowadzone w Wielkim Poście 2019 roku. Rekolekcje te nosiły tytuł: Jak wierzyć w trudnych czasach? Na podstawie tych rekolekcji wydajemy książkę pod tym samym tytułem.

Poniżej krótki film opowiadający więcej o naszej nowej książce:

Książka zawiera cztery konferencje wygłoszone w czasie tych rekolekcji.

Tematy konferencji:

1. Nie znacie dnia ani godziny

Prześladowania wpisane są mocno w historię Kościoła. Były, są i będą. Ich głównym celem nie jest eksterminacja, ale zaparcie się Boga, wyrzeczenie wiary. Prześladowcy chcą złamać ducha. Czy jesteśmy gotowi sprostać próbie? Czy jesteśmy gotowi oddać życie?

Urzędnikom cesarstwa zależało na czymś innym, na apostazji – na odstępstwie, nawet udawanym. Czasem wprost namawiano chrześcijan – możecie sobie wierzyć w co tam chcecie i jak chcecie, ale teraz po prostu rzućcie drobinę kadzidła na ołtarzu bożków, tak, by inni to widzieli. Zrobisz to i będziesz wolny.

2. Poznanie i decyzja

Wielkim brakiem i słabością Kościoła jest to, że ci, którzy go tworzą, w ogromnej większości nigdy nie podjęli decyzji, by do niego należeć. Nie można podjąć decyzji bez wcześniejszego spotkania i poznania Boga. Swoje życie można oddać tylko komuś, kogo się zna, komu się zaufało. Spotkanie i poznanie Boga to Pismo Święte!

Powiem jednak szczerze, że patrząc na odchodzących ludzi nie mam poczucia straty. Mam poczucie, że odchodzą ci, którzy nigdy naprawdę nie byli w tym kościele.

Oczywiście formalnie, przez chrzest, przez kościelne kartoteki – tak, ale mam na myśli prawdziwą duchową więź. Tej więzi nie było, więzi z Chrystusem.

Ludzie zatem odchodzą z organizacji, ale nie odchodzą od Chrystusa, bo… nigdy nie byli z nim autentycznie związani.

3. Modlitwa i wspólnota

Modlitwa, w której usłyszysz Boga, będziesz z Nim rozmawiał, jest kluczem do rozwoju wiary. Wiary, która musi być przeżywana we wspólnocie. Ogromną moc ma wspólna modlitwa małżonków, rodziny, sąsiadów, Kościoła.

Szatana skręca w środku na każdą modlitwę, ale zdycha, gdy słyszy modlitwę wspólnoty.

Szatan będzie cierpiał, ale zniesie twoją modlitwę. Jego pokusa i diabelska zachęta zawierać się będzie w słowie „osobno”.

Jak już tam chcesz się pomodlić, to trudno, ale zrób to… osobno.

4. Czy kochasz mnie?

Jezus nie pyta Piotra o znajomość katechizmu i odmówione modlitwy. Jedyne, co go interesuje to miłość. Jedyną rzeczą, która ostatecznie będzie przekonywać do Kościoła to będzie miłość.

Kochasz mnie? Paś owce moje!

Nie kochasz? Daj sobie spokój! Nie będziesz pasł owiec tylko rozpraszał.

Jeśli w Kościele przetrwa miłość do Chrystusa, co wcale nie jest oczywiste, to Kościół przetrwa wszystkie prześladowania.

Na arenach cyrkowych Rzymu rzucano chrześcijan lwom na pożarcie robiono z chrześcijan żywe pochodnie, a dokładnie w tym samym czasie, wśród widzów, którzy przyszli się gapić rodzili się nowi chrześcijanie.

Na tyle wierzysz, na ile kochasz! Ile w tobie miłości, tyle jest życia!

Ks. Z.P.Maciejewski, rekolekcje: Jak wierzyć w trudnych czasach?

Inspiracją dla przygotowania tych rekolekcji i wydania tej książki są słowa Józefa Ratzingera sprzed pięćdziesięciu lat:

„Z dzisiejszego kryzysu wyłoni się Kościół, który straci wiele. Stanie się nieliczny i będzie musiał rozpocząć na nowo, mniej więcej od początków. Nie będzie już więcej w stanie mieszkać w budynkach, które zbudował w czasach dostatku.

Wraz ze zmniejszeniem się liczby swoich wiernych, utraci także większą część przywilejów społecznych. Rozpocznie na nowo od małych grup, od ruchów i od mniejszości, która na nowo postawi wiarę w centrum doświadczenia.

Będzie Kościołem bardziej duchowym, który nie przypisze sobie mandatu politycznego, flirtując raz z lewicą, a raz z prawicą. Będzie ubogi i stanie się Kościołem ubogich. Wtedy ludzie zobaczą tę małą trzódkę wierzących jako coś kompletnie nowego: odkryją ją jako nadzieję dla nich, odpowiedź, której zawsze w tajemnicy szukali”.

(ks. Joseph Ratzinger, wypowiedź na zakończenie cyklu wykładów radiowych w rozgłośni Hessian Rundfunk, 24 grudnia 1969)

Poniżej plik PDF z całą zawartością książki:

Informacje dodatkowe:

Rok wydania: 2019